PASTOWARKA DO OBUWIA

 

(nr prawa ochronnego: PL 69 218 Y1) 

akumulatorowa pastowarka do obuwia

 
 

Pastowarka Pastowarka Świadectwo ochronne<br>Pastowarka do obuwia - 2017

 


Geneza powstania wynalazku


Przystępując do czyszczenia obuwia często zdarza się, że brakuje nam jednego z przyborów niezbędnych do doprowadzenia obuwia do zadowalającego stanu. Pastowarka do obuwia rozwiązuje ten problem, gdyż łączy ona w sobie funkcję czyszczenia, pastowania i polerowania obuwia w jednym urządzeniu.

Czyszczenie i pastowanie za pomocą znanych obecnie ręcznych urządzeń służących do czyszczenia obuwia jest bardziej uciążliwe i czasochłonne, niż w przypadku pastowarki, gdyż nie posiadają one obrotowej głowicy, a szczotki wymieniane są ręcznie. Ponadto mój wynalazek w przeciwieństwie do znanych obecnie ręcznych urządzeń posiada umieszczony w obudowie urządzenia zbiornik z płynną pastą do butów, która jest doprowadzana na szczotkę pastującą przez przewód umieszczony wewnątrz osi szczotki za pomocą pompki.

Do akumulatorowej pastowarko-polerowarki do obuwia dołączony jest zapasowy akumulator wraz z ładowarką, dzięki czemu w trakcie czyszczenia obuwia nie zaskoczy nas wyczerpana bateria.Budowa


W przedniej części urządzenia znajduje się obrotowa głowica, na której umieszczone są trzy szczotki, tj. czyszcząca, pastująca oraz polerująca.

Każda ze szczotek posiada osobną oś, przy czym osie szczotek: czyszczącej oraz polerującej są pełne, natomiast oś szczotki pastującej jest wydrążona i połączona specjalnym przewodem z pompką, uruchamianą za pomocą dźwigni, a umieszczoną przy zbiorniku z płynną pastą, co umożliwia bezpośrednie podawanie pasty na szczotkę pastującą.

Szczotka znajdująca się w dolnym położeniu głowicy jest aktywna, tzn. jej oś połączona jest z osią napędu poprzez zespół przekładni zębatych.

W celu ułatwienia operowania urządzeniem, zastosowałem w nim krzywkę, dzięki której szczotka aktywna (będąca w dolnym położeniu) wysuwa się z głowicy w stosunku do dwóch pozostałych szczotek.

Wewnątrz obudowy, w jej górnej części umieszczony jest silnik elektryczny, połączony z osią napędu i zasilany z akumulatora umieszczonego w dolnej części urządzenia.Zasada działania


Praca z akumulatorową pastowarko-polerowarką do obuwia zaczyna się od obrócenia głowicy tak, żeby szczotka czyszcząca znalazła się w dolnym położeniu. Podczas obrotu głowicy osie szczotek poruszają się po krzywce. Osie te dociskane są do krzywki za pomocą sprężyn. Po osiągnięciu górnego położenia, oś wskakuje w odpowiednie gniazdo. Szczotka będąca w dolnym położeniu głowicy znajduje się w górnym położeniu krzywki. Powoduje to, że wysuwa się ona z głowicy w stosunku do dwóch pozostałych szczotek.

Koło zębate znajdujące się na osi szczotki będącej w górnym położeniu krzywki zazębia się z kołem zębatym umieszczonym na osi napędu. Tylko ta szczotka się obraca. Koła zębate umieszczone na osiach szczotek dobrane są w ten sposób, że po zazębieniu z kołem zębatym osi napędu mają różne prędkości obrotu. Szczotka pastująca ma najniższe obroty, a polerująca najwyższe. Ma to na celu efektywniejsze czyszczenie, pastowanie i polerowanie obuwia.

Po ustawieniu szczotki czyszczącej w dolne położenie należy włączyć silnik za pomocą włącznika umieszczonego w tylnej, górnej części obudowy. Po zakończeniu czynności czyszczenia trzeba wyłączyć silnik i obrócić głowicę w ten sposób, żeby szczotka pastująca znalazła się na jej dole. Następnie naciskając dźwignię pompki nasącza się szczotkę. Stopień nawilżenia regulujemy ilością naciśnięć dźwigni. Pasta ze zbiornika podawana jest na szczotkę pastującą przez przewód, połączony z wydrążoną osią szczotki pastującej. Po zakończeniu pastowania należy wyłączyć silnik, a następnie powtórzyć całą operację ze szczotką polerującą, z tym że bez nasączania.Otrzymane nagrody


Tytuł LIDER INNOWACJI 2013 w konkursie o tej samej nazwie, zorganizowanym przez obecnie nie istniejące Regionalne Centrum Innowacji – Śląski Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji w Katowicach