BUCIOR
PRZYRZĄD DWUFUNKCYJNY DO USUWANIA CHWASTÓW I MYCIA PODŁÓG

 

(nr prawa ochronnego: PL 64 516 Y1) 

bucior - przyrząd dwufunkcyjny do usuwania chwastów i mycia podłóg.

 
 

bucior-szczotka bucior-walek bucior_swiadectwo_ochronne

 

Z nadejściem wiosny wielu działkowiczów (i nie tylko) ma problem z chwastami zarastającymi na przykład chodniki czy drogi. Stosowanie środków chwastobójczych typu Roundup wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności polegających na rozprowadzeniu środka wyłącznie na chwasty, gdyż jego kontakt z innymi roślinami spowodowałby ich zniszczenie. Nie można więc stosować dostępnych w sprzedaży spryskiwaczy, a rozcieńczanie w wodzie i polewanie za pomocą konewki jest bardzo nieefektywne. Tradycyjny sposób rozprowadzania za pomocą pędzla jest bardzo męczący, a poza tym niesie za sobą niebezpieczeństwo kontaktu środka chemicznego ze skórą albo oczami osoby rozprowadzającej bądź będącej w najbliższym otoczeniu. Bucior całkowicie eliminuje to niebezpieczeństwo, ponieważ ciało obsługującego ani innych ludzi nie ma bezpośredniego kontaktu ze środkiem chwastobójczym, a sama praca jest mało uciążliwa. Początkowo bucior miał służyć tylko do usuwania chwastów. Jednak w tej funkcji jest wykorzystywany okresowo (przynajmniej w Polsce) i dlatego przyszedł mi do głowy pomysł aby dołożyć mu drugą funkcję. Tak więc oprócz usuwania chwastów bucior z powodzeniem może również służyć w domu jako przyrząd do utrzymywania podłóg w czystości. Wymaga to jedynie wymiany końcówki. Podczas mycia mopem trzeba co chwilę przestawiać zbiornik z wodą do sprzątania, a nawet wymieniać samą wodę ponieważ bez przerwy była ona brudzona przez samego mopa. Bucior nie przysparza takich problemów ponieważ każdy cm3 wody jednorazowo leci na szczotkę.

Obudowa prototypu wykonana jest z drewna oklejonego folią samoprzylepną (obudowa seryjnego egzemplarza ma być wykonana z tworzywa sztucznego w celu zmniejszenia ciężaru). Do podwozia przytwierdzone są dwie pary kół (tylne obrotowe w celu ułatwienia prowadzenia, a przednie stałe). Buciorem kieruje się za pomocą kierownicy umieszczonej na teleskopowym wsporniku umożliwiającym dostosowanie jego długości do wzrostu obsługującego.

Wewnątrz obudowy znajduje się 5-o litrowy zbiornik z tworzywa sztucznego. Napełnianie zbiornika odbywa się poprzez wlew umieszczony na górze obudowy. Na przedniej ściance znajduje się zawór regulujący dopływ środka myjącego bądź chwastobójczego na odpowiednią końcówkę (szczotkę lub wałek). Sterowanie zaworem odbywa się poprzez dźwignię umieszczoną na drążku pod kierownicą. Jej naciśnięcie powoduje otwarcie zaworu a jej zwolnienie automatyczne zamknięcie zaworu.

Do usuwania chwastów służy wałek, który jest pokryty tkaniną chłonną rozprowadzającą środek chwastobójczy.

Końcówką myjącą jest płaska szczotka.Praca z zestawem do usuwania chwastów:


Ustawiamy buciora na zarośniętym chodniku. Przygotowany wcześniej roztwór wodny środka chwastobójczego wlewamy do zbiornika buciora. Regulujemy długość uchwytu teleskopowego. Otwieramy zawór, aby nasączyć wałek środkiem chwastobójczym. Zamykamy zawór. Pchamy bucior po chodniku. W tym czasie obracający się wałek nasączony środkiem chwastobójczym będzie przekazywał środek na chwasty. Gdy zauważymy, że ślad pozostawiany przez wałek na chodniku jest już mało wilgotny, ponownie otwieramy zawór i nasączamy wałek.Praca z zestawem do mycia podłóg:


Procedura mycia podłóg jest taka sama, jak usuwania chwastów, z tym, że wałek zastępujemy szczotką. Do zbiornika wlewamy środek do mycia podłóg. Otwieramy zawór, aby nasączyć szczotkę środkiem do mycia podłóg. Zamykamy zawór. Pchamy bucior po podłodze. W tym czasie szczotka będzie myła podłogę w taki sam sposób, w jaki myją znane dziś mopy. Gdy zauważymy, że ślad pozostawiany szczotkę na podłodze jest już mało wilgotny, ponownie otwieramy zawór i nasączamy szczotkę.Budowa 

bucior_szczegol_pokrywa bucior_szczegol_szczotka_ Bucior-szczotka bucior-przekroj

 


Objaśnienie rysunków technicznych:


 1. Uchwyt
 2. Dźwignia
 3. Linka
 4. Rurka
 5. Wspornik
 6. Obudowa
 7. Tylny naciąg linki
 8. Koła skrętne
 9. Koła stałe
 10. Sprężyna
 11. Wałek
 12. Przedni naciąg linki
 13. Zawór
 14. Wlew
 15. Zbiornik
 16. Klapka
 17. Zawiasy
 18. Szczotka