AGREGAT ZBIERAJĄCO-ROZDRABNIAJĄCY LIŚCIE

 

(nr prawa ochronnego: PL 69 655 Y1) 

Agregat zbierająco-rozdrabniający liście

 

Agregat zbierająco-rozdrabniający liście Agregat zbierająco-rozdrabniający liście Agregat zbierająco-rozdrabniający liścieGeneza powstania wynalazku


W 2011 r. opracowałem samobieżny odkurzacz do liści, pod którego podwoziem umieszczone były dwa wałki z metalowymi kolcami. Wałki wraz z ich napędem przytwierdzone były do opuszczanej ramy sterowanej dźwignią umieszczoną przy siedzeniu operatora. Obracające się wałki transportowały zebrane liście do kanału, na końcu którego zamocowany był worek. W osi kanału znajdował się wiatrak zasysający i rozdrabniający liście. Wypełniony liśćmi worek usuwało się przez klapę umieszczoną z tyłu pojazdu za siedzeniem operatora.
 
Wyżej wymieniony samobieżny odkurzacz do liści zaprezentowany był na wielu targach i konkursach wynalazczych, w tym zagranicznych, na których został on wielokrotnie nagrodzony. Niestety konstrukcja ta nie wzbudziła zainteresowania wśród producentów sprzętu ogrodniczego. Stwierdzili oni, że na rynku jest już dostatecznie dużo samobieżnych pojazdów ogrodniczych. To nasunęło mi pomysł skonstruowania przystawki dołączanej do istniejących traktorków.

Agregat zbierająco-rozdrabniający liście jest modyfikacją znanych obecnie agregatów tnących trawę, podczepianych do traktorków. Modyfikacja ta dotyczy zmiany funkcji agregatu z koszenia trawy na zbieranie i rozdrabnianie zalegających na trawnikach liści. Noże tnące wewnątrz agregatu zostały podniesione, a w pozyskanej przestrzeni umieszczone zostały dwa równoległe wałki kolczaste.

Budowa


W korpusie agregatu zbierająco-rozdrabniającego liście umieszczone są noże rozdrabniające, a pod nimi dwa równoległe wałki kolczaste. Wałki te umieszczone są na przegubach w łożyskach, znajdujących się w obudowach. Za wałkami znajduje się kanał, odprowadzający rozdrobnione liście do worka. Napęd wałków kolczastych sprzężony jest z napędem noży poprzez przekładnię pasową, składającą się z kół, oraz przekładnie stożkowe, umieszczone w obudowach. Osie kół umieszczone są w łożyskach, znajdujących się w obudowach.

Osie  noży umieszczone są w tulejach z łożyskami i napędzane poprzez przekładnię pasową, składającą się z kół, należących do agregatu oraz koła pasowego, umieszczonego na osi silnika traktorka. Pasek klinowy wyżej wymienionej przekładni naprężany jest przez naciąg. Agregat zbierająco-rozdrabniający liście wyposażony jest w dwa zaczepy, znajdujące się na zewnętrznej stronie agregatu oraz przeciwlegle ułożone koła.

Zasada działania


Wałek przedni obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem jazdy, a tylny w przeciwnym do kierunku jazdy. W celu lepszego zbierania liści, wałek przedni obraca się szybciej niż wałek tylny. Zadaniem wałków jest zbieranie liści, które następnie podawane są do noży. Noże te rozdrabniają i zasysają liście wyprofilowanym kanałem do worka (tego samego, do którego zasysana jest koszona trawa).
 
Kolce wykonane są z drutu sprężynowego. Ma to na celu ograniczenie możliwego uszkodzenia ich w przypadku najechania na przeszkodę.
 
Napęd wałków sprzężony jest z napędem noży i realizowany poprzez przekładnię pasową oraz zębatą stożkową.
 
 

Uwagi końcowe

Agregat zbierająco-rozdrabniający liście jest tak skonstruowany, że sposób jego montażu do traktorka jest identyczny, jak zwykłego agregatu. Nie potrzeba więc do tego żadnych dodatkowych elementów ani też jakichkolwiek przeróbek samego traktorka.

Otrzymane nagrody


Brązowy medal na X Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2016